"Blaski i cienie Puław."
Tu można się dowiedzieć trochę o samorządzie Puław.

Insygnia miasta Puławy







Herb miasta Puławy został ustanowiony 8 czerwca 1996r. uchwałą Rady Miasta Puławy. Herbem Puław jest srebrny rycerz ze wzniesionym mieczem i błękitną tarczą (ozdobioną podwójnym złotym krzyżem) na srebrnym koniu, z błękitnym rzędem, wspięty nad złotą Świątynią Sybilli. Tło herbu ma kolor czerwony.
Kolory srebrny i złoty w herbie można zastąpić odpowiednio białym i żółtym.







Chorągiew miasta Puławy składa się z czterech stref w pasy od góry: srebrnej, złotej, błękitnej i czerwonej. Chorągiew jest wywieszana na gmachu Urzędu Miasta w czasie obrad Rady Miasta oraz w czasie uroczystości miejskich i państwowych. Może być wywieszana w innych miejscach publicznych w czasie uroczystości miejskich i państwowych, także na gmachach instytucji, przedsiębiorstw i organizacji społecznych w czasie ich uroczystości.
Kolory chorągwi - srebrny i złoty można zastąpić odpowiednio białym i żółtym.







Flaga Miasta Puławy jest uroczystą odmianą chorągwi miasta, na której pośrodku umieszczony jest herb miasta. Flaga jest wywieszana na gmachu Urzędu Miasta, gdy w mieście składa oficjalną wizytę wojewoda, premier rządu RP, marszałek sejmu lub senatu RP, prezydent RP lub ambasador państwa akredytowanego przy rządzie RP.
Flaga jest również wywieszana podczas uroczystości publicznych, gdy bierze w nich udział Rada Miasta Puławy in gremio, Przewodniczący RM lub Prezydent Miasta.















Sztandar miasta Puławy jest uroczystą odmianą chorągwi i składa się z dwóch płatów. Sztandar jest uroczyście ustawiany w Sali w czasie obrad Rady miasta Puławy oraz noszony przed nią, gdy występuje ona in gremio lub, gdy jest reprezentowana przez swój upoważniony organ.




Rada miasta Puławy




Rada miasta Puławy stanowi prawo lokalne i kontroluje jego wykonanie. Do jej zadań należy rozstrzyganie we wszystkich sprawach publicznych, mających na celu zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty miasta.
Mieszkańcy Puław wybierają 23 radnych. Kadencja Rady trwa 4 lata - licząc od dnia jej wyboru. Pracami Rady kieruje Przewodniczący Rady Miasta przy pomocy dwóch Wiceprzewodniczących Rady Miasta, których Rada wybiera ze swego grona.
Rada Miasta Puławy obraduje na sesjach oraz działa poprzez radnych w komisjach Rady. Sesje Rady Miasta zwoływane są co 3-4 tygodnie w czwartki o godzinie 16.00. Posiedzenia Rady Miasta są jawne. Informacje, w formie ogłoszeń o miejscu, terminie i temacie obrad podaje się do wiadomości mieszkańców Puław najpóźniej na 3 dni przed planowaną sesją.
Protokoły z posiedzeń Rady Miasta - zgodnie z zasadą jawności - wykładane są do publicznego wglądu. Mieszkańcom miasta udostępniane są również uchwały Rady Miasta Pulawy.
Do wyłącznej i niezbywalnej kompetencji Rady Miasta Puławy należy min.:
  • Uchwalanie statutu miasta
  • Uchwalanie budżetu miasta, rozpatrywanie sprawozdań z wykonania budżetu
  • Podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych odrębnymi ustawami
  • Podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych miasta, przekraczających zakres zwykłego zarządu
  • Uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
  • Uchwalanie programów gospodarczych
  • Ustalanie zakresu działania jednostek pomocniczych, zasad przekazywania im składników mienia do korzystania oraz zasad przekazywania środków budżetowych na realizację zadań przez te jednostki
  • Podejmowanie uchwał w sprawach współdziałania z innymi gminami oraz wydzielanie na ten cel odpowiedniego majątku
  • Podejmowanie uchwał w sprawie herbu miasta, nazw ulic i placów publicznych oraz wznoszenie pomników
  • Nadawanie honorowego obywatelstwa miasta
  • Powoływanie i odwoływanie Skarbnika Miasta, który jest Głównym Księgowym Budżetu, oraz Sekretarza Miasta na wniosek Prezydenta
  • Ustalanie wynagrodzenia Prezydenta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności










Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel.












Autorzy: Pillich Marta, Baranowska Monika, Bartoś Małgorzata kl.IIIg